Мета. Ознайомити батьків із
технологічними особливое тями дітей шестилітнього
віку, організацією правильно режиму життєдіяльності першокласників. Вказати,
як правильно допомагати дітям у навчанні.
Обладнання. Виставка книг:
1) Макаренко А.С. Книга для родителей.
— К.: Рад. шк. 1987.
384 с.
2) Сухомлинський В.О.
Батьківська педагогіка. —
К. Рад.
шк., 1978. 263 с.
3) Амонашвиш Ш.А. Здравстуйте, дети. — М.: Просвещение, 1983. 208 с.
Хід заходу
І. Висвітлення теми і питань, яві виносяться для обговорення з батьками.
У дитячому садку все було звично і просто. А у школі малюків чекає
перебудова всієї їхньої діяльності за змістом і за формою; Щоденно чотири
уроки і підготовка домашніх завдань, новий ритм праці й відпочинку, сильні
переживання, часом і негативні. До того ж необхідність працювати з усім класом
в одному темпі, коритися одним вимогам, численним «так треба»...
Які ж психологічні особливості
дітей шестирічного віку? Тонкий знавець дитячої психології В.О. Сухомлинський
відзначив: «Діти живуть своїми уявленнями про добро і зло, про честь і
безчестя, про людську гідність; у них свої критерії краси, у них навіть своє
вимірювання часу; в роки дитинства день здається нам дивним і несподіваним». І
часом буває важко зрозуміти навіть власну дитину, яку ми близько спостерігаємо.
Кістково — сполучний апарат
молодших учнів відзначається гнучкістю, оскільки в їхніх кістках ще багато хрящової
тканини. Змінюється і м’язова система учнів молодших класів. Так, уже в
першокласників вага м’язів становить 27,5% ваги тіла.
Діти в цьому віці дихають
частіше, ніж дорослі. Тому таким важливим для їхнього розвитку і працездатності
є свіже повітря. Частота серцевих скорочень у молодшого школяра сталіша, ніж у
дитини дошкільного віку, але все ж дуже змінюється під впливом різних рухів,
позитивних та негативних емоцій.
У дітей молодшого шкільного віку,
так само як і в дорослих, психологи вирізняють чотири типи темпераменту:
сангвінічний, холеричний, флегматичний і меланхолічний. Які їхні особливості?
Сангвініки швидкі й рухливі, вони легко спілкуються з ровесниками і дорослими,
користуються повагою серед товаришів. За сприятливих умов виховання вони
ростуть у міру рухливими і спокійними, вміють правильно реагувати на зміни
обставин, а якщо умови виховання несприятливі — нерідко стають байдужими,
безвідповідальними.
Ці діти швидко засвоюють знання,
але без систематичних вправ легко втрачають набуті навички і вміння. Вчителеві
й батькам треба дбати, щоб у таких дітей не згасав вогник допитливості, щоб
вони мали на що спрямувати свою активність, виявляли зацікавленість інтересами
класу.
У дітей, для яких характерні
легка збудливість, прояви сильних і тривалих почуттів — холеричний темперамент. Поведінка їхня енергійна і різка.
На уроках вони часто нестримані: вигукують, починають відповідати, не дослухавши
запитання вчителя, часто відволікаються. Помічено, що дітям — холерикам важче
сконцентрувати свою увагу на певному предметі, внаслідок чого вони не помічають
його суттєвих ознак, роблять поспішні висновки. Все це створює значні труднощі
у навчанні та вихованні.
У дітей флегматичного темпераменту почуття збуджуються повільно,
але ці почуття стійкі й тривалі. Психологи відзначають, що молодші школярі
флегматичного характеру — повільні, з іншими дітьми спілкуються здебільшого
неохоче. Діти — флегматики уникають таких видів діяльності, де вимагаються
швидкість, рухливість. За сприятливих навчально-виховних умов із них виростають
люди, які прагнуть усталеного порядку, організованості, поміркованості у
побуті.
Надзвичайно чутливими є діти меланхолічного темпераменту. Дитина з цим типом нервової
системи довго перебуває під впливом почуттів. У спілкуванні діти — меланхоліки
неактивні, сором’язливі, важко пристосовуються до нових умов. Вони прагнуть
дружити лише з одним товаришем або граються самі. На зауваження реагують
болісно, нерідко плачуть. Вони часто губляться при опитуванні, хоча письмові
роботи виконують добре.
Тип нервової системи, яким
природа наділяє людину, дуже стійкий. Але в процесі виховання вроджені особливості
дитини можна коригувати. Скажімо, непосидючу дитину зробити стриманою, надто
сором’язливу, невпевнену — більш активною і впевненою.
І, ясна річ, найважчими будуть
перші місяці навчання. Психологи відзначають, що здебільшого у процесі навчання
першокласники стикаються з труднощами трьох типів. Перший — пов’язаний з
особливостями шкільного режиму (треба вчасно прокидатися, не пропускати занять, на всіх уроках
сидіти спокійно тощо). Другий тип зумовлюється новим становищем дитини у колективі, характером
взаємовідносин з учителем, ровесниками і батьками. Першокласники не одразу,
часом важко, усвідомлюють свої обов'язки як члени колективу. Третій тип
труднощів — у більшості першокласників приблизно в середині року з’являється
байдужість до навчання.
Звісно, підтримувати у
першокласників інтерес до навчання не завжди легко. Але за допомогою батьків
навчання може стати для малюків корисним і захоплюючим. Кілька слів щодо
перших розчарувань батьків. Чимало мам і тат, ведучи дитину до школи,
сподіваються на неабиякі її успіхи в навчанні, та мине кілька тижнів, в декого з них з’являється
занепокоєння: «Як це так, наша донька стільки знає, а приносить трійки. Ніколи
б не подумав, що вчителька буде незадоволена Іринкою». Ви повинні пам’ятати, що
шкільна наука — не тільки радісні хвилювання, а в першу чергу — організована,
копітка праця, до якої навіть здібна, розвинена дитина не завжди готова.
Підготовлена до школи дитина повинна йти у перший із бажанням вчитися, здатністю
зосереджувати свою увагу протягом тривалого часу, умінням слухати, діяти
організовано. Ці якості починають формуватися не в останній місяць перед
школою, а значно раніше, а їхнім психологічним фундаментом є розвиток мислення,
пам’яті, уваги, допитливості, уяви.
Яким же мусить бути розпорядок
для першокласників? Найперша вимога — раціональне чергування занять, активного
відпочинку, їжі та сну. Однакові дії, повторюючись щодня у певній
послідовності, сприяють формуванню у дитини необхідних побутових, трудових і
культурно — гігієнічних звичок, полегшують пристосування організму до нових
умов.
Систематичне дотримання режиму
дня виховує у дітей такі важливі риси характеру, як дисциплінованість, організованість,
уміння підкоряти свої бажання інтересам справи. Важливо забезпечити тривале
перебування дитини на свіжому повітрі, регулярний сон (нічний не менше 10 годин,
денний — 1,5 години), калорійне та різноманітне
харчування через 3-3,5 години.
Такі норми відповідають фізіологічним потребам дитячого організму.
А як обладнати вдома робоче місце
першокласника? Найкраще було б придбати домашню парту. На жаль, не завжди це
можливо. Але і звичайні меблі можна пристосувати для навчальних занять.
Насамперед слід подбати про належне оформлення робочого куточка учня.
Стіл повинен стояти так, щоб
світло падало зліва. На сидіння стільця, розрахованого на дорослу людину, дитині
під час виконання домашніх завдань бажано підкладати м’яку подушку, а до
спинки прикріпити валик, щоб фіксувати положення тіла. Сидіти на краєчку
стільця або навпаки, притулившись до спинки, шкідливо. Вдома, так само як і у
школі, стілець повинен трохи заходити за кришку стола. Якщо ноги не дістають до
підлоги, обов'язково слід зробити маленьку підставку, щоб була добра опора.
Читаючи, виконуючи завдання у
зошиті, дитина повинна сидіти так, щоб відстань від очей до книжки становила
приблизно 30 см. Виконавши уроки, дитина
повинна прибрати зайві речі, приготувати ранець на наступний день. Якщо вже з
перших днів ви наполегливо привчатимете дитину до режиму, правильної робочої
пози, вмілого користування навчальним приладдям, то вже через декілька місяців
у дитини сформується чимало корисних і необхідних для подальшого навчання
звичок.
Для прикладу розглянемо таку
педагогічну задачу.
Сьогодні наш першокласник прийшов
зі школи похмурий, неговіркий. Сидимо мовчки за обіднім столом. Запитань йому
не ставлю, чекаю поки сам розповість, що трапилось. Але він мовчки йде
бавитися, повертається, сідає за уроки. Я відчуваю, що його «гризе якийсь черв’як»,
не дає спокою. Коли уроки вже зроблені й синок готує ранець, я за звичкою хочу
допомогти йому, щоб він швидше впорався з цією «складною» справою. Складною
тому, що син завжди щось забуває: то клей та чохлик для уроків праці, то
кольоровий папір...
Поспішаю і сьогодні допомогти,
але син повертається до мене і каже:
— Досить
мене опікати. Що я — «мамин синочок»?
— Та
я просто хотіла допомогти. Чому ти так грубо розмовляєш?
—
Тебе б так Лідія Іванівна
відчитувала...
—
А в чому справа?
І тут я дізналася, що для уроку праці потрібно було принести цупкий картон.
Син про це напередодні мені не сказав — забув. А на уроці, коли всі діти
поклали на парти необхідний для роботи картон, з’ясувалося, що у нього немає,
тому що мама забула покласти. І, природно, Лідія Іванівна сказала йому, що
ранець треба складати самому, а не покладатися на маму...
Питання для обговорення
1. Чи доцільна надмірна опіка
дитини? Як це відбивається на формуванні особистості?
2. Порадьте матері, як привчати
першокласника до порядку, сформувати в нього почуття відповідальності за
шкільні справи.
(Виступи батьків).
І навряд чи ви всі уявляєте
справжню роль першого шкільного навчання. Давайте поміркуємо: приходить до
школи 1 вересня неписьменний малюк, а в
грудні уже прощається з букварем, наприкінці року може читати (більш-менш
виразно) будь — який текст, рахувати в межах 100, розв’язувати
задачі на дві дії, розрізняти фігури... Він уміє робити ще багато іншого, знає
чимало нового, думає, розмірковує, іншими очима дивиться на світ... І все це
завдяки щоденній праці, яка часом буває одноманітною і складною.
Як допомагати першокласнику в
навчанні? Чи всім дітям слід допомагати? Може краще, щоб вони з перших кроків
ставали самостійними, адже вони вже учні?! Як перевіряти домашнє завдання?
Головне — робити за дитину нічого не слід:
виконувати уроки, збирати портфель до школи, малювати, виготовляти аплікації — вже це
дитина повинна робити сама, своїми, поки що не досить вмілими, руками.
Перший місяць корисно під час
виконання домашніх завдань щодня посидіти з дитиною не поруч, а десь близько.
Але не для того, щоб підказувати, думати за неї чи гримати. Хай ви, батьки,
насамперед подбаєте, щоб малюк вчасно сів за уроки, правильно поклав зошит, не
відволікався під час роботи, не гнувся, сидів у зручній позі. Неприпустимо
також змушувати першокласників братися до уроків зразу ж після приходу зі
школи. Між шкільним навчанням і роботою вдома повинен бути не менш ніж
двогодинний відпочинок на свіжому повітрі.
За шкільним статутом у | першому класі домашнє завдання розраховано на 45- 60 хвилин.
Спочатку слід виконувати математику, потім читання, письмо.
Процес перевірки якості виконання
домашніх завдань, якщо не формально до цього підходити, багато дає для розвитку
дитини. От, наприклад, читання. Син швидко прочитав кілька речень з букваря.
Що ж далі? Навчання читання пов’язане з навчанням письма. Тому, перевіряючи,
як дитина читає, звертайте увагу на правильну вимову, частіше запитуйте:
скільки звуків (або складів) в цьому слові? Скільки слів у реченні? Які ти
знаєш слова на букву «ю», «с»? тощо.
Дуже часто на письмі
першокласники пропускають або переставляють букви. Єдиний правильний шлях
позбутися цього — систематичний звукобуквений аналіз слів, тобто перед тим, як
писати слово, дитина повинна визначити, скільки в ньому звуків, букв, які в
слові склади. З самого початку привчайте дітей писати не по буквах, а по
складах, звіряти написане з підручником. Перевіряючи завдання з письма,
зверніть увагу дитини на те, з якої літери починається перше слово в реченні,
які знаки ставляться в кінці речення, з якою інтонацією слід прочитати
речення.
Важливим завданням початкового навчання є розвиток мови учнів. Тому слід
навчати дітей правильно і точно відповідати на запитання, виразно описувати
певний знайомий предмет або явище.
Перевіряючи розв’язання задачі, корисно запитати дитину: Що головне в
умові задачі? Що треба знати? Яку дію для цього треба виконати? Чому саме цю?
Чи можеш ти скласти подібну задачу? Як перевірити розв’язання?
Запропонуйте перерахувати предмети, що оточують
дитину, знайти у кімнаті речі, схожі на певні геометричні фігури, намалювати
їх. Звичайно, працюючи, в перші місяці навчання вчитель не вдається до
негативних оцінок, а до оціночних суджень. І коли дитина каже, що вона одержала
в школі, обов'язково поцікавтесь, як саме вона відповіла, що вчитель їй на це
сказав.
І як ставитися до «двійки»? — часто запитують батьки.
У першому класі вчителі ставлять двійки дуже рідко, у виключних випадках. Якщо ж вона
з’явилась в учня раз, другий, це — тривожний сигнал. Головне, не робіть поспішних
висновків, не вживайте «дієвих» заходів. Важким, але надійним шляхом є
з’ясування причин і правильна, погоджена з учителем щоденна допомога.
І останнє. Першокласник тільки починає довгий шлях у
країну знань. Ніколи не поділяйте ні для дитини, ні для себе навчальні
предмети на головні й другорядні. При такому підході прагнення виховати
всебічно розвинену особистість залишається гучною фразою. Як з малесенького
джерельця починається велика ріка, так і в копіткій праці виховання людини все
важливо і взаємопов’язано.
II. Огляд преси або журналів. Обговорення певної статті.
ІІІ.
Індивідуальна бесіда з батьками деяких учнів.
IV. Підсумок зборів.
Комментариев нет:
Отправить комментарий